Nowy Jork - Przewodnik

Jesteś w: Nowym Jorku Informatory-Porady

Porady

City Sights NY - Times Square

Najlepszy deal w mieście!

Za niewiarygodnie niską cenę przez 2 dni będziesz mógł do oporu jeździć po mieście piętrowym autobusem, zabierzesz się na 1.5 godzinną wycieczkę statkiem, wejdziesz do muzeum i pojedziesz na 2.5 godzinny nocny tour po Manhattanie.

   
Telefony w Stanach

Po telefonie z BOK odechciało mi się Nowego Jorku

Nowy Jork zachwycał nas każdego dnia. Aż do chwili, kiedy zadzwonił pan z BOK polskiej sieci GSM i powiedział, że musi zablokować konto, bo przekroczyliśmy limit 2000 złotych w roamingu.

   
Times Square, CC foto: flckr/Francisco Diez

Prawie się popłakałem

kiedy pierwszy raz zwiedzałem to miasto. Brodway, Statua Wolności, Manhattan i pośród tego całego zgiełku ja, mały, zagubiony ale szczęśliwy, że mogłem zobaczyć to wszystko.
   
Punkt TKTS na Times Square, foto © TKTS

Gdzie, za pół ceny, kupisz bilety na Broadway

Bilety na musicale na Broadway'u kosztują około 100 dolarów. Jednak wtajemniczeni wiedzą, że można je zdobyć dużo taniej. Zobacz, gdzie kupić je nawet za pół ceny.

   
foto © M. Rygielski

Sklepy z elektroniką

Jakie są w Nowym Jorku dobre sklepy z elektroniką - to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź jest, na szczęście, krótka.
   
Poradnik  zakupy w Nowym Jorku

Amerykańska numeracja i inne zawiłości

Już wiesz do którego sklepu wejść i czy starczy Ci czasu na jakiś dłuższe szperanie, czy jedynie na szybkie zakupy. Teraz musisz poznać przynajmniej z grubsza amerykańską numerację i inne zawiłości.

   

Jak ubrać się na przyjazd

To pytanie zadają kobiety bez względu na wiek i inne okoliczności. Odpowiedź da się w sumie zmieścić w jednym słowie: wygodnie!

Zwiedzanie Nowego jorku, szczególnie jeśli nie ma się najwięcej czasu - to spory wysiłek, dużo się chodzi, latem jest parno i czasami okrutnie duszno, w tunelach metra można się ugotować i to nie jest przenośnia, do miejsc obleganych przez turystów trzeba czasem stać w kolejkach.

W weekendy miejscowa ludność patrzy tylko, jak się najlepiej rozebrać.

Od późnej jesieni do wczesnej wiosny wieją tu wiatry, czasem bardzo przenikliwe, choć zdarzają się i dni niemalże letnie. Turyści amerykańscy, których przecież przybywa tu na zwiedzanie miasta bardzo wielu, zazwyczaj ubrani są w sportowe, wygodne rzeczy.

Jeśli wolisz inny styl, ubierz się jak lubisz. Nowy Jork co prawda podkreśla, że jest stolicą mody, ale bardziej to widać na wystawach niż na ulicach, gdzie chodzą sobie istoty ubrane i w to,co było modne gdzieś i kiedyś i w to, co dopiero będzie modne, nie brakuje też strojów etnicznych.

Bez względu jednak na osobiste preferencje namawiam serdecznie każdego znajomego i to jest naprawdę konieczne: wygodne buty! No i zawsze możesz wykonać też tzw. naked fly - i kupić wszystko na miejscu.

aRa

   
Statua Wolności, foto: M. Rygielski

Wejdź na szczyt Statui Wolności

Tylko do połowy 2011 można wejść na szczyt Statui Wolności. Potem koronę czeka kilkuletni remont. Jeszcze dziś zarezerwuj bilety, których liczba każdego dnia jest ściśle limitowana!

   

:promocje do 70% na atrakcje i bilety ...

:niezbędnik turysty

Książka o Nowym Jorku

Książka o Nowym Jorku w wersji do druku (PDF)

pobierz teraz »